Nyheter

Siste nyheter fra Misjonssalen Ålesund

Siste dose med informasjon om ombyggingen Foto: Ole Os
07. oktober 2017

Siste dose med informasjon om ombyggingen

Hva kostet ombyggingen og hva blir konsekvensen av at vi ikke har nådd målet for pengeinnsamlingen?

 

På det ekstraordinære årsmøtet i juni 2016 var det store spørsmålet om vi skulle bygge om og hva det i så fall ville bety økonomisk for menigheten. Det ble orientert om at hovedstyret hadde gitt NLM Ålesund Misjonsforsamling en ekstra låneramme på kr 5 000 000. I tillegg ble det presentert en målsetning om å samle inn kr 2 000 000. I etterkant ble det skrevet et skriv om hva dette kunne bety per måned for menigheten.

Ingen overskridelser

Nå i ettertid kan vi si at vi klarte utbyggingen billigere enn først antatt. Til sammen har utbyggingen kostet ganske nøyaktig 5 000 000,- men i og med at vi har samlet inn 1 500 000,- så ender vi med et lån på omtrent 3 500 000,- og ikke 5 000 000,-. Vi er svært glad for at lånet ble langt mindre enn det som det maksimalt kunne bli. Månedlige og årlige rente- og avdrag blir derfor ikke så høye som det hadde blitt om vi hadde benyttet oss av hele lånerammen.

Avskriving er også en kostnad

MEN det er altså slik at i og med at vi ikke har nådd målet for det vi selv skulle samle inn, så får det noen følger. Det mest konkrete er at vi har måttet sende noen store fakturaer over til Norrøna som vi egentlig ville betale selv. Siden dette gjelder inventar, må Norrøna avskrive dette over 5 år, og ikke lenger tid som med bygningsmassen. Dette gjør at Norrøna må sette opp husleien vår med 12.000,- i måneden.

Klarer vi noen ekstra kroner?

I tillegg har vi en ubetalt faktura på 172 000,- og 111 000,- på konto. Vi skulle derfor gjerne hatt minst 60 000 på konto i løpet av en uke for å ikke måtte sende også den fakturaen til Norrøna. Er det noen som kanskje ikke har hatt mulighet tidligere i prosessen, men ønsker nå å bidra setter vi stor pris på en gave til 1503.79.72484.

Takk!

Konklusjonen er derfor at vi har gjennomført en storstilt ombygging, og i motsetning til det som er vanlig i byggebransjen, kan vi informere om at ombyggingen har kostet omtrent 2 000 000 mindre enn det den kunne å ha gjort. Vi er veldig stolt over lokalene og vi får utrolig mye skryt. Vi er veldig takknemlige for gavene vi har fått. Vi er veldig takknemlige til de som har lagt ned en stor innsats, og vi er takknemlig til de som har gitt oss alt fra små til ekstremt store rabatter. Hjertelig tusen takk enda en gang!

 

Sist redigert lørdag, 07 oktober 2017 15:05

NLM Ålesund Misjonsforsamling

Myrabakken næringssenter

Spjelkavikvegen 132

6010 Ålesund

misjonssalen@misjonssalen.net

Kontonummer: 3910 24 49154

 

 

NLM 1 RGB1

Dagens bibelord